11 Tem 2015

Orkid, yepyeni videosu Kız Gibi Durdurulamaz” ile genç kızlara özgüven aşılayarak nasıl #KızGibi Durdurulamaz olduklarını tüm dünyaya göstermelerini amaçlıyor


Tüketicilerin yaşamlarını iyileştirmeye odaklanan P&G markası Orkid’in geçtiğimiz yıl başlattığı #KızGibi kampanyasının ikinci videosu #Kız Gibi Durdurulamaz, 08 Temmuz Çarşamba günü Google Türkiye Ofisi’nde gerçekleşen Orkid #KızGibi Özgüven Zirvesi’nde Nil Karaibrahimgil’in katılımıyla ilk defa gösterildi. Orkid’in yepyeni #KızGibi Durdurulamaz videosu, toplumsal beklentilerin kızları nasıl kısıtladığını anlatıyor. Orkid, kanaat önderleri ve TED ile birlikte çalışarak ergenlik çağındaki kızlara özgüven aşılamak için harekete geçiyor. Orkid'in yaptığı yeni araştırma kızların yüzde 72'sinin toplum tarafından kısıtlanmış hissettiğini ortaya koyuyor


"Kızlar cesaret edemez" ve "Kızlar güçsüzdür" gibi cümleler, geçmişten günümüze gelen kısıtlayıcı ifadeler olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Orkid’in, global adıyla Always’in yaptığı yeni sosyal deney, günümüzde de çoğu genç kızın toplum beklentileriyle kısıtlanmış hissettiğini ortaya koyuyor. Orkid Özgüven ve Ergenlik Araştırması´ndan elde edilen verilere göre kızların yüzde 72'si ne yapması ya da yapmaması gerektiği konusunda toplum tarafından kısıtlandığını düşünüyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında yayınlanan ilk “Kız Gibi” videosuyla tüm dünyada 90 milyon kişiye ulaşarak farkındalık sağlayan Orkid, şimdi, yeni araştırması sonucunda çektiği ikinci videosu “Kız Gibi Durdurulamaz” ile “Kız Gibi” ifadesinin negatif algısını pozitife dönüştürme hedefini bir adım öteye taşıyarak genç kızların nasıl #KızGibi durdurulamaz olduklarını tüm dünyaya göstermelerini amaçlıyor.
2014 yılında yayınlanan ilk #KızGibi viral videosunun da yönetmeni olan, ödüllü belgesel yönetmeni Lauren Greenfield, Orkid ile çalışarak toplum beklentilerinin özellikle ergenlik çağına giren kızlar üzerinde nasıl büyük bir etkiye sahip olduğunu vurgulayan bu yeni videoyu hazırladı. Her yaştan ve çevreden gelen kadınlara daha önce sırf kız oldukları için ne yapmaları veya yapmamaları gerektiğinin söylenip söylenmediği soruldu. Verdikleri cevapları öğrenmek için videoyu izleyin: https://www.youtube.com/watch?v=x7-Dw6sucIw

Yeni "Orkid #KızGibi Durdurulamaz" videosuyla beraber #KızGibi kampanyasının da sonraki aşamasına geçilmiş oldu: Dünya genelinde milyonlarca kızın sesini duyurmasına yardımcı olacak Orkid Global Özgüven Öğretimi müfredatını oluşturmak. Özgüven kazanma konulu en son araştırmalar kullanılarak hazırlanan yeni özgüven öğretimi müfredatı Orkid eğitim-düşünce önderleri ve uzmanların işbirliğiyle geliştirildi. Orkid’in ergenlik eğitimi üzerine sahip olduğu 30 yıllık bilgi birikimiyle oluşturulan bu müfredat her yıl 65 ülkedeki yaklaşık 20 milyon kıza ulaşacak. Ayrıca, kendini kar amacı gütmeden fikirleri yaymaya adayan TED de genç kızlara özgüven öğretmek amacıyla Orkid’e destek veriyor. Orkid ve TED, daha önce eşi görülmemiş bu işbirliğiyle, özgüven uyandıran içerikleri geliştirerek paylaşmaya değer derslerin dağıtıldığı öncü eğitim platformu olan TED-Ed üzerinden yayacak.

Kampanyaya uluslararası destek de, ödüllü oyuncu ve genç kızlara özgüven aşılayan, Game of Thrones’un Arya Stark’ı olarak bilinen Maise Williams’tan geldi. Williams, “Genç kadınların desteklendiğini hissetmesi ve tutkuları peşinde koşmaya teşvik edilmesinin önemli olduğuna inanıyorum. Orkid’in yaptığı bu kampanyayı destekliyorum ve kızlara #KızGibi özgüvenli ve durdurulamaz olmaları konusunda destek verdiğim için gurur duyuyorum” dedi.

Kız Gibi şarkısının yazarı ve kampanyanın destekçisi olan Nil Karaibrahimgil “Orkid tarafından yapılan bir araştırmaya göre kızların yüzde 89’u, yani neredeyse tamamı bir kızın yapması gereken şekilde davranmak ve hissetmek üzerine bir baskı olduğunu hissediyor. Aynı şekilde yüzde 79’u toplumun kızları “kutulara” hapsettiğini ve eğer bu engeller kalkarsa kızların kendilerine daha fazla güvenebileceklerine inanıyor. Kızlar tarafından böyle bir algının oluşması, toplumun genç kızlara bunları hissettirmesi çok üzücü. Birlikte, hepimizin genç kızlara durdurulamaz olduklarını gösterebileceğine inanıyorum” dedi. Nil Karaibrahimgil konuşmasının sonunda “Kızlar Yapamaz” yazılı kutunun üzerine çarpı işareti koyarak kızların her şeyi yapabileceği mesajını verdi.
 “Kız Gibi Durdurulamaz” videosu için 13 ülkede birden yapılan Orkid #KızGibi Özgüven Zirvesi’nin Türkiye ayağında henüz 16 yaşındayken muz kabuğundan biyoplastik üreterek “Kız Gibi Durdurulamaz” ifadesinin en iyi örneklerinden olan, 120 ülkeden binlerce öğrencinin arasından 2013 Google Bilim Fuarı yarışmasında ödül kazanan Elif Bilgin de kampanyanın destekçisi olarak yer aldı. “#KızGibi” bilimle uğraşmış, #KızGibi deney yapmış ve bir şeyleri #KızGibi keşfetmiş biri olarak kendi hikayesini anlatma şansına sahip olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Elif Bilgin “Çocukluğum boyunca yalnızca oyuncak bebekler alınan bir kız çocuğu olmadım. Ailemle birlikte bir şeyleri denemek, yeni bir şeyler oluşturmak her zaman en keyifli anları geçirdiğimiz aktiviteler arasındaydı. Petrol bazlı plastiklerin yerini alabilecek biyoplastik üretimi üzerinde fikir yürüttüm. Çöpe attığımız muz kabukları aklıma geldi. Muz kabuğunun içinde yüksek oranda selüloz ve nişasta gibi biyoplastik üretimine uygun maddeler var. İşte benim projem böyle başladı. Toplam 12 metoddan 10'u başarısız oldu. Her başarısızlığımın sonunda vazgeçmek, ya da belki de bilim bana göre değildir diye düşünmek yerine, sonunda yapabileceğime inandım. Ve sonunda biyoplastik üretmeyi başardım” dedi.
Ergenlik döneminde özgüven kazanımı üzerine bilgilerini paylaşan İletişim Uzmanı ve Yaşam Koçu Hande Akın, “Her duygunun bedende hissedilen enerjisi vardır. Ergenlik döneminde bedenin değişmesi, gelişmesiyle birlikte genç kızlarda özellikle utanma duygusu pekişmeye başlar. Genç kızlıktan, kadın olmaya doğru atılan ilk adım; regl dönemleri utanılması gereken dönemler olarak bilinçaltına kayıt olmuştur. Genç kızda iyice pekişen utanma duygusu kişinin potansiyel enerjisini ortaya çıkarmasına engel olur. Ancak; ergenlik döneminde genç kızların hissettiği utanma duygusu ve bu duygunun durdurucu etkisinden kurtulmak mümkün. Utanma duygusu hayallerin önünü tıkayan ve genç kızları yapmak istediklerinden alıkoyan bir duygu. Tüm genç kızlar eğer gerçekten isterlerse bu duygunun durdurucu etkisinden özgürleşerek #KızGibi durdurulamaz olabilirler” dedi.
Orkid her yaştan, dünyanın her yerindeki kadınları bu harekete katılarak kendilerini kısıtlayan bu “kutu”lardan çıkmaya ve #KızGibi durdurulamaz olmaktan duydukları gururu paylaşmaya davet ediyor. Fotoğraf, video ve mesajlarınızı #KızGibi etiketiyle paylaşarak dünyanın her yerindeki kızlara yapamayacakları hiçbir şey olmadığını gösterin!Orkid Ergenlik ve Özgüven Araştırması III. Dalga´da Elde Edilen Diğer Önemli Bulgular
·         16-24 yaş aralığındaki kızların yarıdan fazlası (yüzde 53'ü), yapmak istediklerini yapacak cesarete ergenlik sonrasında sahip olmadıklarını söylüyor.
·         Kızların neredeyse tamamı (%89), bir kızdan beklenen düşünce ve davranışı sergilemeye zorlandıklarını düşünüyor.
·         Kızların yüzde altmışı, yaşantılarının toplum beklentileri yüzünden olumsuz etkilendiğine inanıyor.
·         Kızların okulda cinsiyetleri nedeniyle bir aktiviteyi yapmaktan hoşlanmadıklarını söyleme oranı erkeklerden neredeyse iki kat daha fazla.
Orkid #KızGibi Hakkında
Orkid #KızGibi hareketi, dünya genelinde #KızGibi değişerek hayranlık bırakan milyonlarca kızdan ilham alıyor. Temmuz 2014'te başlatılan Orkid #KızGibi kampanyası kızlardaki özgüvenin ergenlik döneminin başlaması ve ilk regl ile beraber en düşük seviyelere indiği ve zararlı sözcüklerin bu özgüven kaybını daha da arttırabileceği düşüncesinden ilham aldı. "Kız gibi" ifadesinin kızların özgüvenini ne kadar derinden etkilediği görüldü ve insanlar arasındaki bu algıyı değiştirmek için başlatılan bir harekete ilham oldu: Orkid Ergenlik ve Özgüven Araştırması II. Dalga`ya göre, #KızGibi videosunu seyreden çoğu insan (16-24 yaş aralığındaki kadınların yüzde 76'sı ve erkeklerin %59'u) kafalarındaki "kız gibi" algısının bu videoyla değiştiğini ifade etti.

Araştırma Yöntemi
*Orkid Özgüven ve Ergenlik Araştırması III. Dalga, MSLGROUP Research tarafından toplamda 1.800 Amerikan'a (16-24 yaş aralığındaki 1.300 kız ve 500 erkek) yer verilen Research Now Panelleri kullanılarak yapılmıştır. Ulusal düzeyde temsil kabiliyeti olan 1.000 kız ve 500 erkekten oluşan örnekleme ek olarak Afrika kökenli 150 ve İspanya kökenli 150 Amerikalı yer almıştır. Araştırma 30 Nisan 2015 ila 8 Mayıs 2015 tarihleri arasından gerçekleştirilmiştir.

*Orkid Özgüven ve Ergenlik Araştırması II. Dalga, MSLGROUP Research tarafından toplamda 1.800 Amerikan'a (16-49 yaş aralığındaki 1.300 kız ve 500 erkek) yer verilen Research Now Paneli kullanılarak yapılmıştır. Ulusal düzeyde temsil kabiliyeti olan 1.000 kız ve 500 erkekten oluşan örnekleme ek olarak Afrika kökenli 150 ve İspanya kökenli 150 Amerikalı yer almıştır. Araştırma 5 Aralık 2014 Cuma ila 12 Aralık 2014 Cuma tarihleri arasından gerçekleştirilmiştir. 

*Basın Bültenidir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BU BLOG KİŞİSEL DENEYİMLERİ İÇERMEKTEDİR.ÜRÜNLERİN KİŞİYE GÖRE FARKLI ETKİLER BIRAKABİLECEĞİ UNUTULMAMALIDIR.
ÜRÜN VE YAZILAR İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZİ OKUMAYI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM.

Tasarım:Sawako Kuronuma