7 May 2020

ALACAKARANLIK SERİSİNİN YENİ KİTABI MIDNIGHT SUN NE ZAMAN ÇIKIYOR?

Bir döneme damgasını vuran Alacakaranlık Efsanesi'nin yazarı Stephenie Meyer, Edward-Bella aşkını Edward'ın bakış açısından anlattığı Midnight Sun Romanının 4 Ağustos'ta satışa çıkacağını duyurdu.Sosyal Medyada on güne yakın bir süredir geri sayım sayacı ile yeni bir haberin yolda olduğuna dair işaret verilmiş ve serinin hayranları yeni bir Twilight Romanı diledikleri yolunda yorumlar yapmışlardı.Satışa çıkacak olan ''Geceyarısı Güneşi'' seriye sadık kalan Alacakaranlık sevenlerini mutlu etmenin yanında henüz tanışmamış olanların da ilgisini çekeceğe benzeyip efsanenin önümüzdeki günlerde çokça dillendirilmesine yol açacak.
Geceyarısı Güneşi

Seri ile ilgili kişisel yorumuma gelecek olursak Alacakaranlık'ın ilk çıktığı yıllar tam da yeni anne olduğum döneme denk geldiğinden ilgim tamamen farklı bir yöndeydi.Kitapları görmüş ancak pek merak etmemiştim.İlerleyen dönemde bir gün tesadüfen ilk filmi izlememle birlikte kendimi diğer filmleri arka arkaya izlerken buldum.İlk olarak kitapları okuyup ardından filmleri izleyenlerin tersine filmleri izledikten sonra hikayenin tamamını merak ederek efsanenin tamamını bitirdim.
Daha önce yazarlık geçmişi olmayan üç çocuk annesi Stephenie Meyer bir gece gördüğü rüyadan yola çıkarak notlar almaya başlıyor ve sonunda rüyasını romanlaştırıyor.Romanların basımı için çoğundan red cevabı aldığı tam 17 yayınevi ile görüşüyor.Son yayınevine 700 bin dolara sattığı seri beklenmedik bir çıkış yaparak tam 4,5 yıl boyunca çok satanlar listesinde kalıyor.Serinin ilk kitabının filmi Alacakaranlık ise 37 milyon $ bütçe ile çekilip 393,616.788 $ hasılat yapıyor.

Alacakaranlık Serisi; Alacakaranlık,Yeni Ay,Tutulma ve Şafak Vakti olmak üzere dört kitaptan oluşurken Geceyarısı Güneşi de aynı dönemde yazar tarafından kaleme alınmaya başlanıyor.Kitabın ilk 12 bölümü bittiğinde yazarın bilgisayarından hikaye çalınıyor ve internet ortamında paylaşılıyor.Bunun üzerine yazar  Geceyarısı Güneşi hikayesini tamamlamaya olan hevesini kaybettiğini açıklıyor ve ''Belki bir gün tamamen unutulduğunda'' diye ekliyor.  
Aradan geçen 12 yıl sonra artık küllerin karıştırılma zamanı geliyor ve hikayeyi Edward'ın ağzından dinleyeceğimiz Midnight Sun Romanının müjdesi veriliyor.
Kitap serisinin başarısı tüm romanların filminin çekilmesiyle son buluyor.2008'den 2012'ye dek sırasıyla beş film geliyor.
Hem romanda hemde filmlerde benim favorim Alacakaranlık ve Şafak Vakti 1 oldu.Diğer serileri hikayeye hakim olmak adına okuyup izledim.İkinci kitap olan Yeni Ay neredeyse sonuna kadar devam eden ayrılık acısı ve sorgulamalarıyla özellikle kitabı okurken içime işlemiş ve biraz huzursuz hissetmeme yol açmıştı. Filmde ise Jacop üçgeni,Edward'ı görme çabası ile yapılan saçmalık sahneleri ve kötü makyajlarla sinirimi bozmuştu.

Hikayelere genel olarak bakıldığında basit ama etkili,insanı içine alan kafa boşaltmalık bir yönü var.Filmlerde aynı şekilde özellikle erken yaş gruplarındaki bayanlara hitap eden  ya da aşk hikayelerinden hoşlanan diğer kişilerin seveceği özellikte.Vejetaryan vampir hikayesi olan Alacakaranlık filmini, hikayeden bağımsız olarak ilk izlediğimde biraz yadırgamış,bazı davranışların nedenini anlamlandıramamıştım.Gözünün rengi niye değişti,bu karakter neden acı çekiyor gibi? onlarca soru sormuş ancak kitabı okuyunca taşları tamamen yerine oturtmuştum.
Alacakaranlık Efsanesi Yeni Kitap
Alacakaranlık Serisi ile ilgili son olarak şunu söyleyebilirim ki bu seriye denk gelenler ya çok basit bulup nefret ediyor ya da müptelası olup defalarca  okuyup izliyor.Kitapların edebi niteliği yok ama sevenleri için unutup unutup tekrar okumalık bir lezzette.
Benzer işlere,fantastik hikayelere hiç ilgi göstermeyen biri olarak bu serinin beni kısa sürede Twilighter yaptığını ve kısa sürede Edward Team olarak filmleri sayısını bilmediğim kadar çok izlediğimi söyleyebilirim.
Alacakaranlık Biyoloji Sahnesi
Aradan geçen bunca zaman sonra Geceyarısı Güneşi kitabının bir filme dönüşmesiyle ilgili hiç umudum olmasa da internete düşen kısımlarını okuduğum kitabın çok keyifli olduğunu düşünüyor ve tamamını okumak için ülkemizde satışa çıkmasını merakla bekliyorum.

        Siz Alacakaranlık serisi ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Seriye hakimseniz Edward mı yoksa Jacop Team misiniz?


10 yorum:

 1. Yaaa üniversite dönemime denk gelen ve bir arkadaşım sayesinde ilk filmini seyrettiğim seriye deli gibi tutulup hepsini izlediğim efsane! Kesinlikle oyunculuk herşey mükemmeldi nasıl unutabilirim ki gözümde canlandı şu an Edward&Bella aşkı!!!! Ve şu an yeni bir kitabının çıkıyor olmasına inanılmaz sevindim harika! Kimbilir belki de filmi de çıkar müthiş olur çok iyi ya!!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim gibi çok sevenlerden olman harika! Ben iyi ki erken tanışmamışım diyorum çünkü o zaman nasıl bir fan olurdum bilmiyorum.Robert Patttinson bir dönem seriyi o kadar çok eleştirmiş ki yeni bir film olsa kabul edeceğini pek sanmıyorum.Özellikle de şimdilerde Batman olmaya hazırlanırken :)
   Seninle beraber keşke diyor ve merakla kitabı bekliyorum.

   Sil
 2. kitapları okumadım ki vampir hikayelerine bayılırım ama filmleri izledim bu Edward gözünden kitap olarak beni çok cezbetmez ama film olarak izlerim bakalım nasıl olmuş diye :-))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İrem kitabın internete düşen 200 sayfasını okudum.Onun bu ilişkiden kaçmak için kendiyle mücadelesini,ailesinin bir olaya bakış açılarını görsen çok seversin.Film olarak gelmez diye düşünüyorum ama hayırlısı bakalım...

   Sil
 3. Ben de çok seviyorum merakla bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En geç Eylül’de elimize ulaşır sanırım ;)

   Sil
 4. Canım ben daha filmleri bile seyredemedim. Aslında çok defa denk geldim ama bir türlü uygun olmadım. Şu an yazını okuyunca oldukça merak uyandırdı bende . Hazır kendimizi filmlere ve dizilere verdiğimiz şu dönemde ilk olarak filmlerini izleyerek başlayayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmler kimilerince çok basit bulunabiliyor ancak sonuçta herbiri romana sadık kalınarak çekilen birer uyarlama.Hazır boş vakit varken bir göz at bakalım nasıl bulacaksın.

   Sil

BU BLOG KİŞİSEL DENEYİMLERİ İÇERMEKTEDİR.ÜRÜNLERİN KİŞİYE GÖRE FARKLI ETKİLER BIRAKABİLECEĞİ UNUTULMAMALIDIR.
ÜRÜN VE YAZILAR İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZİ OKUMAYI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM.

Tasarım:Sawako Kuronuma